Η Ιταλία νίκησε την Αγγλία με 2-1 στο ντεμπούτο της ματς στο Μουντιάλ

Από όλους κρίθηκε ότι ήταν ένας «εξαιρετικός αγώνας, που παίχτηκε με τάξη και γενναιοδωρία: χθες το βράδυ η Ιταλία κέρδισε την Αγγλία με 2-1 στο ντεμπούτο αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου». Παρά την υψηλή υγρασία στο στάδιο Manaus, φοβόταν πολύ, και παρά την απουσία του Buffon, τραυματία, η Ιταλία πήρε το πρώτο, εξαιρετικό αποτέλεσμα, με γκολ του Marchisio στο 35 '' σε εξαιρετική πάσα. Pirlo, μεγάλος σκηνοθέτης όλο το παιχνίδι.

© ιστός

Μετά από μόλις δύο λεπτά, στα 37 ", το κρύο ντους έφτασε: η Ιταλία αποσπάστηκε για μια στιγμή και ο Άγγλος Στάριτζ σκόραρε σε πάσα του Ρούνεϊ, νικώντας τον τερματοφύλακα μας Σιρίγκου. Το παιχνίδι κράτησε προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με μόνο μερικά φλας και μια προσπάθεια του Μπαλοτέλι, δείχνει κατά καιρούς εγκαταλειμμένο στο αντίπαλο ημίχρονο.

Κατά την επανάληψη, ο σχηματισμός δεν αλλάζει. Και λειτουργεί, γιατί ήδη στα 50 «ο Καντρέβα χρειάζεται σέντρα κάτω από την εστία του Μπαλοτέλι, ο οποίος σκοράρει εύκολα το δεύτερο γκολ της Ιταλίας. Στη συνέχεια, φυσικά, η Ιταλία ξεκινά ένα χαλαρό και όχι πολύ επιθετικό παιχνίδι, για να κρατήσει το αποτέλεσμα. εξαιρετικό 2-1, θα έρθει η ώρα να αντιμετωπίσει την Κόστα Ρίκα, Παρασκευή 20 Ιουνίου, φρέσκος από μια απίστευτη νίκη κόντρα σε ένα φαβορί της Ουρουγουάης, νικημένος με 3-1.