Αντίο, Παγκόσμιο Κύπελλο. Η Ιταλία ηττήθηκε από την Ουρουγουάη

Αφού (απροσδόκητα, ας το παραδεχτούμε) νικήσαμε την Αγγλία με 2-1 και ηττήσαμε (ακόμη και εδώ απροσδόκητα) από την Κόστα Ρίκα 0-1, ο αγώνας με την Ουρουγουάη είδε πολλούς Ιταλούς κολλημένους στις οθόνες, με κομμένη την ανάσα.

Μια ήττα που για τους Ατζούρι μας ισοδυναμεί με αποχώρηση από το Παγκόσμιο Κύπελλο με μεγάλη πικρία στο στόμα, ειδικά μετά την εμφάνιση μιας πολύ καλύτερης ομάδας στα προκριματικά.

Το γήπεδο Natal είδε δύο λιγότερο επιθετικές ομάδες από ό, τι αναμενόταν όταν υπάρχει ένα μέρος που διακυβεύεται για να συνεχίσει στο Παγκόσμιο Κύπελλο, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο. Μια Ιταλία που ξεκίνησε με καλή κατανομή στο γήπεδο και περισσότερη κατοχή της μπάλας με σεβασμό στους αντιπάλους. Γύρω στο 21ο λεπτό ο Μπαλοτέλι παίρνει κίτρινη κάρτα, η οποία θα απέκλειε τη συμμετοχή του στον επόμενο αγώνα.
Ένα πρώτο ημίχρονο που τελειώνει 0-0, αλλά με μια καλά κατανεμημένη εθνική ομάδα στο γήπεδο και με καλή διατύπωση, έστω κι αν μερικές φορές είναι λίγο βρώμικη.
Τα πρώτα 10 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου βλέπουν πολύ λίγα να συμβαίνουν, έως ότου ο Μαρκίσιο υποστεί μια λανθασμένη (ή ίσως υπερβολική;) Κόκκινη κάρτα που τον αναγκάζει να βγει άουτ για υποτιθέμενο φάουλ στο Νο. 17 της Ουρουγουάης (Godìn) και το οποίο υποχρεώνει την εθνική μας ομάδα να έχει μόλις 10 παίκτες στο γήπεδο.
Στο 70ο λεπτό ο Πραντέλι κάνει αλλαγή και αφήνει τον Κασάνο να μπει αντί για τον Ιμόμπιλε, ο οποίος του αφήνει μια άλλη πιθανή αλλαγή για τους Ατζούρι.
Είναι στο 80ο που η Ουρουγουάη πετυχαίνει το γκολ χάρη σε ένα κόρνερ. Το γκολ το πετυχαίνει από τον ώμο ο Γκοντάν.

Έτσι τελειώνει, με 1-0, ο αγώνας της Ιταλίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο, με τόση πικρία, πολλά αν και πολλά αλλά και μια μεγάλη απογοήτευση από την πλευρά όλων των οπαδών των Ατζούρι.

Τι συμβαίνει τώρα? Μόλις τελειώσουν όλοι οι αγώνες αυτού του ομίλου, όλες οι ομάδες που κατατάσσονται στη φάση των 16 θα συγκρουστούν και θα διασταυρωθούν. Για παράδειγμα: η 2η κατηγορία του γκρουπ Δ, θα πάει να παίξει με την πρώτη κατηγορία του ομίλου Γ και η πρώτη ταξινομημένη της ομάδας Η θα συγκρουστεί με τη δεύτερη κατηγορία της ομάδας Γ. Δύσκολο; Ναι, ίσως λίγο, ειδικά για εκείνους που δεν μασάνε καλά το ποδόσφαιρο, αλλά σας διαβεβαιώνουμε ότι είναι λιγότερο περίπλοκο από ό, τι φαίνεται. Τώρα που η Ιταλία είναι εκτός, θα συνεχίσετε να παρακολουθείτε το Παγκόσμιο Κύπελλο; Σας προσκαλούμε να παρηγορήσετε χαζεύοντας μερικούς από τους πιο σέξι ποδοσφαιριστές του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014.